خانه / درباره ما

درباره ما

kashkul2

«کشکول»، نشریه علمی ـ اختصاصی در زمینه نسخه‌های خطی متعلق به کردستان است، این نشریه در زمینه مطالعاتِ کتاب ‌شناختی، مباحث نسخه ‌شناسی، تاریخ علم در میان دانشمندان کرد، مجموعه‌داری کتب خطّی و اسناد کهن، به صورت فصلنامه، به زبان فارسی منتشر می‌گردد و قلمرو فعالیتِ آن نیز شامل تمامی حوزه‌های متنوّع کتاب‌­شناختی آثار تُراثی، نسخه شناسی، تصحیح متون کهن، فهرست نویسی نسخ خطی و اسناد کهن، در قالب تحقیقی و ساختار علمی است.
فصلنامه «کشکول» در این راستا، از طرح های پژوهشی و مقالات اندیشمندان، صاحب‌نظران و پژوهشگران استقبال كرده و آمادگی خود را برای انتشار مقالاتی با محورها و موضوعاتی از این دست اعلام می دارد:
۱٫ نسخه شناسی: معرفی و توصیف نسخه­های خطی تازه یاب در حوزه علوم اسلامی، تاریخ، فرهنگ، ادبیات، جغرافیا، طب و نجوم که در مناطق مختلف کردستان کتابت شده­اند.
۲٫ تصحیح متون: تصحیح متون خطی با حجم اندک که قابلیت تبدیل شدن به حداقل ۱۵صفحه را دارند.
۳٫ تاریخ علم: سهم دانشمندان کُرد در تولید علومی همچون طب، نجوم و … .
۴٫ شرح احوال و آثار (تراجم): معرفی شعرا و مشاهیر گمنام، معرفی مجموعه داران و کتابداران کُرد
۵٫ فهرست­نویسی: فهرست نسخه های خطی مربوط به کُردستان در آرشیوهای شخصی، فهرست نسخه های خطی مربوط به کُردستان در آرشیوهای عمومی ایران و جهان.
۶٫ کتاب­شناسی­های موضوعی: کتابشناسی و معرفی آثار وابسته به تحقیقات نسخه شناسی، معرفی کتب و نوشتارهای سودمند در حوزه تحقیقات نُسخ خطی کردستان.
۷٫ بررسی اسناد کهن: معرفی و توصیف اسناد تک برگی یا چند برگی متعلق به امور دولتی یا خانوادگی در حوزه کرد و کردستان.
۸٫ روش شناسی: بررسی تحلیلی متون کهن، روش تصحیح متون خطی کردی، نقد و بررسی آثار خطی تصحیح شده مربوط به کردستان اعم از دیوانهای شعر، تواریخ و …
علاقمندان می توانند با توجه به محورهای فوق، آثار خویش را تنظیم و جهت ارزیابی به آدرس نشریه ارسال نمایند. مقالات فرستاده شده پس از طی فرایند ارزیابی و داوری، به تناوب منتشر خواهند شد. ترجیحاً مقالاتی در اولویت انتشار در این نشریه قرار دارند كه مسأله محور، علمی و با نگاه دقیق عمیق به متون کهن و استوار بر چارچوب نظری بوده باشند.